2015 March Championship Show

Sub-links for this page


Best In Show

Ch Alwood Mr Hasting - J Mounsey

Runner Up Best In Show

Resamelad Olympia - V van der Helm

Dogs

Class 1 Baby Puppy Dog

1       Alwood Knls' ALWOOD MR HINCH R/S Baby Puppy In Show

2       V & H van der Helm's RESAMELAD HERCULE R/R

3       Norman &  Mills' TZANI XOX R/S

4       Norman &  Mills' TZANI XUI XUI R/R

5       C Elder & M Gurney's SHIGRIFF SEXY AND I KNOW IT R/R

  1. 1   2.  5   3. 3

Class 2 Minor Puppy Dog

         6       A & R Morse's ARMORGRIF ASMODEUS R/R Minor Puppy in Show/ Best Puppy Gait

Class 3 Puppy Dog

          7       Canavan & Waghorn's AZANDE FANTASTIC MR FOX R/R Opposite Puppy in Show

Class 4 Junior Dog

          8 (SCR)        R Fraser's LAURENAGH SOLOMONS WAY B/S

Class 5 Intermediate Dog

         9 ABS G Inifer's KOSMAS KONFIDENT STEP (IMP UKR) B/T/R

        10     R & K Bell's CH TZANI TIGGER BRAT BUNNY R/R Opposite Intermediate in Show

         11     F & L Pieterse's STATUESQUE LIMERICK R/R

  1. 10   2. 11    

Class 8 Limit Dog

         12     A & R Morse's ARMORGRIF ARCHIMEDES B/R

         13     Canavan & Grass' BEAUVIEW BRANCH OFFICE B/T/S  (IMP UK)  Limit in Show

         14     R Fraser's KOBIRED PRINCE NTH REVOLUTION R/S

         15     J Gauci's AZANDE TIC TAC TOE B/T/R

1.  13   2.  12   3.  15

Class 9 State Bred Dog

16     K. Grass' AZANDE LE BEAU R/R

17     A & R Morse's CH ARMORGRIF BEELZEBUB R/R State Bred in Show/ Best Coated Rough

18     J Mounsey's ALWOOD REFLECTION R/R

1. 17  2.16    3. 18

Class 10 Australian Bred Dog

19     K. Grass' AZANDE SANTAS LTL HELPER B/T/R Best Adult Gait

20     A Glasl & F & L Pieterse's STATUESQUE PEPPERS PRIDE R/S

21     Alwood Knls' GR CH ALWOOD COUNTERFEIT R/R

22     Stewart & Norman's CH TROUBADOUR PRICKLEPANTS R/R Opposite Aust. bred in Show

1. 22   2. 20   3. 19

Class 11 Open Dog

23     C Jones' CH WITCHGRIFF REDMOND R/S

24     Norman &  Mills' CH TZANI MR MAGOO R/S Best Coated Smooth/ Best Topline & Tailset

25     B Power & J McIntyre's CH WITCHGRIFF BEAR GRYLLS R/R  

26     Norman &  Mills' CH / UK CH DONZEATA ROYAL TWEED (IMP UK) R/S

27     F & L Pieterse's CH STATUESQUE WILLIAM WOMBAT R/R

28     I & L Mitchell's CH TZANI NEDDIE SEAGOON R/R

29     J Mounsey's CH ALWOOD MR HASTING R/S Open In Show/ BIS

30     A Barber's CH CRICKLEWOOD NIGHT OF MAGIC IN PARIS (IMP NZ) R/S

1. 29   2.  27    3. 25

Class 18 Open Neuter Dog

31     M Ristuccia's STATUESQUE PUMPKINS PRIDE R/R

32     A & R Morse's NEUT CH ARMORGRIF GIDEON R/R Opposite Neuter in Show

1. 32   2. 31

Bitches

Class 1a Baby Puppy Bitch

33     Norman &  Mills' TZANI WALLFLOWER WABBIT R/S

34     Alwood Knls' ALWOOD JANIKA B/R

35ABS  G Inifer's KANGO KEWPIE DOLL B/T/R

36     R & K Bell's TZANI WINTER WABBIT R/R

37     C Elder & M Gurney's SHIGRIFF SAY MY NAME R/R Opposite baby Puppy in Show

38     V & H van der Helm's RESAMELAD ARABELLA B/R

39     Canavan & Grass' KOBIRED JACKPOTT TRIFECTA R/S

40 W/D Norman &  Mills' TZANI XADIE DUNCAN R/S

41     Alwood Knls' ALWOOD COSMOPOLITON B/R

42 W/D  Norman &  Mills' TZANI XCARLET DUNCAN R/R  

1.37   2. 41    3. 33

Class 2a Minor Puppy Bitch

43     Alwood Knls' ALWOOD COLOURED PAINT B/R

44     B Power & J McIntyre's STATUESQUE WINGED PEACH R/R Opposite Minor Puppy in Show

1. 44   2. 43   

Class 3a Puppy Bitch

45     C Jones' STATUESQUE HOOCHY POOCHY R/R Puppy In Show

46 scr  F & L Pieterse's STATUESQUE MATILDA MUFFIN TOP R/R

47     S Stewart's TROUBADOUR MRS TIGGYWINKLE R/R

48     Alwood Knls' SUNNYROE SIA B/R

1. 45   2. 48    3. 47

Class 4a Junior Bitch

49     Alwood Knls' ALWOOD SWEET N SOUR R/R Junior in Show

50     J Schembri's ALPEBRAVERIE MON CHOUX R/S Runner up Junior in Show

51     M Parker Brien's CH BALLIOL JINNY JUNIPER R/S

52     Norman &  Mills' CH GRIFFONSBURG MISS GEORGIA R/S

53     M Ristuccia's CHAMLYN WALKING ON SUNSHINE R/S

1. 49 2. 50   3. 51

Class 5a Intermediate Bitch

54     V & H van der Helm's RESAMELAD OLYMPIA B/S Intermediate in Show / RUBIS/ Best Smooth Head

55     R & K Bell's CH TZANI RHODA DENDRON R/R

56     J Tremenheere's CH KEHAEL LUNA LOVEGOOD B/T/R

57     A & R Morse's CH ARMORGRIF PERSEPHONE R/R Best Owner/Breeder/ Handler

1. 54 2. 57  3. 55

Class 8a Limit Bitch

58     Alwood Knls' ALWOOD ILLUSION R/S Opposite Limit in Show

59     V & H van der Helm's CAMPIONECANI ISABELLA B/R

1. 58  2. 59

Class 9a State Bred Bitch

60     J Gauci's CH KOBIRED RUBI SLIPPAS R/R

61     A & R Morse's CH ARMORGRIF KYLA AINE R/S

62     Alwood Knls' CH ALWOOD MIRAGE R/R Opposite State Bred in Show

1. 62 2. 61    3. 60

Class 10a Australian Bred Bitch

63     S Stewart's CH TROUBADOUR POISON IVY R/S

64 scr  F & L Pieterse's CH STATUESQUE CANT GET ENUFF RUFF R/S

65     I Mitchell's CH GRIFFONSBURG MISS VIRGINIA R/R Aust. Bred in Show/ Best Rough Head

66     H & B Whiteford's CH ALWOOD ENCHANTED LAW R/R

  1. 65 2. 63 3. 66

Class 11a Open Bitch

67 scr  F & L Pieterse's CH STATUESQUE BETSY BUTTONHOLE R/R

68     Alwood Knls' ALWOOD SUSPICIOS B/R Opposite Open in Show

69     H & B Whiteford's CH ALWOOD RESISTING ARREST R/R

70 scr  C Elder & M Gurney's CH SHIGRIFF STORM IN A TEACUP R/R

   1. 68  2. 69

Class 18a Open Neuter Bitch

71     Alwood Knls' CH ALWOOD HAPPY HOOKER R/R

72     C Jones' CH ARMORGRIF CAERA R/S Neuter in Show

 

    1. 72   2. 71  

Dog Challenge

  29

Reserve Dog Challenge

  10

Bitch Challenge

  54

Reserve Bitch Challenge

  65

Neuter Dog  Challenge

  32

Reserve Neuter Dog Challenge

  31

Neuter Bitch Challenge

  72

Reserve Neuter Bitch Challenge

  71

Best Neuter In Show

  72

Runner Up Best Neuter In Show

  71

Special Classes

Best Veteran 74. S Stewart's Ch Tzani Briar Rose (AI) R/S

Best Team - Amorgrif

Best Brace - 10/ 55

Perpetual Trophies and Awards

Most Successful Breeder on the day -  Alwood Kennels

Most Successful Stud Dog on the Day - Ch Donzeata Rpyal Star (imp UK)

Breeder of Best Baby Puppy - Alwood Kennels

Breeder of Best Puppy - F & L Pieterse

 

 

 

 

2015 March Championship Show Results

 


Contact Details

 

 President - Mrs Beth Canavan p[email protected]

Secretary -Mrs Robin Simpson [email protected]

0409 255 369

         Puppy enquiries - Beth Canavan [email protected]

03 5664 1275