2014 Champ Show



 

                                   
                        THE GRIFFON BRUXELLOIS CLUB OF VICTORIA INC.
                          Sunday September 21st. 2014

                   38th. Championship Show.

          Results 


                     VENUE: K.C.C. PARK, WESTERNPORT HIGHWAY, SKYE, VICTORIA.

 
                JUDGE: Mrs Anna Lane (All Classes) Victoria

 

Best In Show: R & W Baker's CH STATUESQUE CANT GET ENUFF RUFF


Runner Up in Show: Power and McIntyre's WITCHGRIFF BEAR GRYLLS

Best Baby Puppy: J Gauci's KOBIRED BAD INFLUENCE

Opposite Baby Puppy: Alwood Knls' ALWOOD BEAN SPROUT

Best Minor Puppy: Norman &  Mills' GRIFFONSBURG MISS GEORGIA

Best Puppy: M Ristuccia's CHAMLYN WALKING ON SUNSHINE

Best Junior: J Mounsey's ALWOOD REFLECTION

Opposite Junior: Alwood Knls' ALWOOD MIRAGE

Best Intermediate: Power and McIntyre's WITCHGRIFF BEAR GRYLLS

Opposite Intermediate: R & K Bell's CH TZANI RHODA DENDRON

Best State Bred: A & R Morse's CH ARMORGRIF PERSEPHONE

Opposite State Bred: K. Grass' AZANDE LE BEAU

Best Aust. Bred: R & W Baker's CH STATUESQUE CANT GET ENUFF RUFF

Opposite Aust. Bred: A Addicott's TZANI TAG ALONG BUNNY

Best Open: K. Grass' AZANDE SANTAS LTL HELPER

Opposite Open: S Stewart's CH TZANI BRIER ROSE

Best Neuter: M Ristuccia's STATUESQUE PUMPKINS PRIDE

Opposite Neuter :  C Jones' CH ARMORGRIF CAERA

Best Veteran: C Jones' CH ARMORGRIF CAERA

Best Brace:  CH TZANI TIGGER BRAT BUNNY / CH TZANI RHODA DENDRON

Best Owner/Breeder/Handler: CH ARMORGRIF PERSEPHONE R/R

Best Rough Head: NEUT CH ARMORGRIF GIDEON

Best Smooth Head: RESAMELAD OLYMPIA

Best Coated Rough: CH GRIFFONSBURG MISS VIRGINIA

Best Coated Smooth: CH TZANI MR MAGOO

Best Adult Gait: CH TZANI NEDDIE SEAGOON

Best Puppy Gait: GRIFFONSBURG MISS GEORGIA

Best Topline & Tailset: CH ARMORGRIF BEELZEBUB

Full Results

Dog Challenge      WITCHGRIFF BEAR GRYLLS

Res Dog Challenge CH ARMORGRIF BEELZEBUB

Bitch Challenge CH STATUESQUE CANT GET ENUFF RUFF   

Res Bitch Challenge CH ARMORGRIF PERSEPHONE

 

Dog Neuter Challenge STATUESQUE PUMPKINS PRIDE

Res Neuter Challenge  NEUT CH ARMORGRIF GIDEON

Bitch Neuter Challenge CH ARMORGRIF CAERA

Res Bitch neuter Challenge CH ALWOOD HAPPY HOOKER


Best Neuter STATUESQUE PUMPKINS PRIDE

Runner Up Best Neuter CH ARMORGRIF CAERA

 

GRIFFON BRUXELLOIS DOGS 


Class 1 Baby Puppy Dog


1st. 1  Alwood Knls' ALWOOD BEAN SPROUT R/R wh. 25-May-2014 br. Exh s. Alwood Distraction d.  Ch Alwood Suduction

2nd. 2 Canavan & Waghorn's AZANDE FANTASTIC MR FOX R/R wh. 19-Apr-2014 br. Exh s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Azande Jingle Bell Rock


Class 2 Minor Puppy Dog

Scr  3 I Mitchell's GRIFFONSBURG MR LINCOLN R/R wh. 22-Feb-2014 br. Exh s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Tzani Jackie Winter


Class 4 Junior Dog


2nd. 4 R & K Bell's CH TZANI TIGGER BRAT BUNNY R/R wh. 26-Apr-2013 br. Norman & Mills s. Ch Troubadour Zurgs Heir d. Ch Tzani Lola Bunny

1st.  5 J Mounsey's ALWOOD REFLECTION R/R wh. 15-Sep-2013 br. Alwood Knls s. Gr Ch Alwood Counterfeit d. Nouveau Dominuet (Imp NZ)

      6 R Fraser's KOBIRED PRINCE NTH REVOLUTION R/S wh. 31-May-2013 br. J Gauci s. Oneway's Trazan Apanson (Imp Swe) d. Ch Kobired Rubi Slippas

Scr 7 F & L Pieterse's STATUESQUE LIMERICK R/R wh. 10-May-2013 br. Exh s. Sup Ch Statuesque Pumper Nickel d. Ch Statuesque Tabitha Tattle Tale

      8 Canavan & Grass' BEAUVIEW BRANCH OFFICE (IMP UK) B/T/S wh. 19-Sep-2013 br. H Ogden s. Beauview I Can Hear Thunder (UK) d. Beauview Fake Tan (UK)

      9 G Inifer's KOSMAS KONFIDENT STEP (IMP UKR) B/T/R wh. 04-Sep-2013 br. M Merentsova s. Ch UKR/Russ/Chex Star Griff Absolute Perfection d. J Ch UA / Ch UA Epoha Grez Iz Mitkov Ekaternity

3rd. 10 C Jones' CAMPIONECANI ALFONZO R/R wh. 01-May-2013 br. Exh s. Ch Witchgriff Redmond d. Statuesque Pumpkin Quiche

       11 Alwood Knls' TOITOI WIRED CIRCUIT (IMP NZL) R/R wh. 15-Nov-2013 br. S Berkahn s. NZ Ch Toitoi The Heart Throb d. NZ Ch Toitoi Up N Atem (NZL)

 

Class 5 Intermediate Dog


       12 Glasl & Pieterse’s  STATUESQUE PEPPERS PRIDE R/S wh. 08-Dec-2012 br. F & L Pieterse s. Ch Raweke Red Pepper d. Ch Statuesque Pumpkin Pie

2nd. 13 A & R Morse's CH ARMORGRIF BEELZEBUB R/R wh. 03-Nov-2011 br. Exh s. Ch Witchgriff Redmond d. Armorgrif Saphira

1st. 14 Power and McIntyre's WITCHGRIFF BEAR GRYLLS R/R wh. 11-Nov-2011 br. Exh s. Ch Raweke Red Pepper d. Statuesque Lil Pumpkin Patch

      15 I & L Mitchell's CH TZANI NEDDIE SEAGOON R/R wh. 14-Mar-2012 br. Norman & Mills s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Toitoi The Daisy Chain (Imp NZ)

      16 J Mounsey's CH ALWOOD MR HASTING R/S wh. 19-Jul-2012 br. Alwood Knls s. Ch Alwood Distruction d. Nouveau Dominuet (Imp NZ)

3rd. 17Stewart & Norman's CH TROUBADOUR PRICKLEPANTS R/R wh. 28-Nov-2011 br. S Stewart s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Tzani Brier Rose (AI)

 

  Class 9 State Bred Dog


2nd. 18 J Gauci's AZANDE TIC TAC TOE B/T/R wh. 20-Jan-2013 br. Canavan & Waghorn s. Kehael Black Onyx d. Azande To The Manor Born

1st. 19 K. Grass' AZANDE LE BEAU R/R wh. 15-Dec-2010 br. Canavan & Waghorn s. Ch Azande The Real McCoy d. Azande To The Manor Born

 

Class 10 Australian Bred Dog


3rd. 20 K. Grass' CH KANGO SCARLET PIMPERNEL R/R wh. 25-Mar-2008 br. G Inifer s. Velbeauf Make It Mine d. Ch Kango Burgundy Bombshell

1st. 21 A Addicott's TZANI TAG ALONG BUNNY R/R wh. 26-Apr-2013 br. Norman & Mills s.Ch Troubadour Zurgs Heir d. Ch Tzani Lola Bunny

2nd. 22 S Stewart's CH TROUBADOUR ZURGS HEIR R/S wh. 09-May-2010 br. Exh s. Ch Shigriff Sendin Th Clowns d. Ch Tzani Brier Rose (AI)

       23 Norman &  Mills' CH TZANI MR MAGOO R/S wh. 06-Mar-2012 br. Norman & Mills' s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch. Tzani Blueberry Tart (AI)

       24 Alwood Knls' GR CH ALWOOD COUNTERFEIT R/R wh. 05-Jul-2011 br. Exh s. Ch / NZ Ch Nouveau Discriminator (Imp N.Z) d. Alwood Mortisha

 

 

Class 11 Open Dog


2nd. 25 C Jones' CH WITCHGRIFF REDMOND R/S wh. 17-Dec-2009 br. McIntyre &Power s. Ch Rawke Red Pepper d. Ch Velbeauf Rasberry Rouge

1st. 26 K. Grass' AZANDE SANTAS LTL HELPER B/T/R wh. 25-Dec-2011 br. Canavan & Waghorn s. Ch Toitoi Eragon (Imp NZ) d. Azande To The Manor Born

3rd. 27 Norman &  Mills' CH / UK CH DONZEATA ROYAL TWEED (IMP UK) R/S wh. 12-Dec-2010 br. D Guy s. UK Ch Vendettas Coq D’Or at Donzeata (Swe) d. UK Ch Donzeata Royal Thread

 

Class 17 Intermediate Neuter Dog

 

1st. 28 A & R Morse's NEUT CH ARMORGRIF GIDEON R/R wh. 25-Feb-2012 br. Exh s. Nouveau Demonumentum (Imp NZ) d. Ch Amorgrif Kyla Aine

 


Class 18 Open Neuter Dog

 

2nd  29 J Gauci's VELBEAUF EVEN STEVEN R/S wh. 20-Apr-2005 br. T & P Lamb s. Velbeauf Justa Gamble d. Velbeauf Ants Pants

Src  30 R. Simpson's CH/ NEUT CH MATISSE TEACHERS PET R/S wh. 08-Mar-2006 br. J  Waters s. Ch Azande The Real McCoy d. Bokson Hot Gossip

3rd. 31 N Allen's VELBEAUF IM BOYZY R/S wh. 08-Sep-2013 br. T Lamb s. Velbeauf Make It Mine d. Velbeauf Cosmic Beauty

1st. 32 M Ristuccia's STATUESQUE PUMPKINS PRIDE R/S wh. 08-Dec-2012 br. F & L Pieterse s. Ch Raweke Red Pepper d. Ch Statuesque Pumpkin Pie

 

GRIFFON  BRUXELLOIS BITCHES


Class 1a Baby Puppy Bitch

 

Scr  33F & L Pieterse's STATUESQUE MATILDA MUFFIN TOP R/R wh. 05-Jun-2014 br. Exh s. Ch Statuesque William Wombat d. Ch Statuesque Betsy Buttonhole

1st. 34 J Gauci's KOBIRED BAD INFLUENCE R/R wh. 16-May-2014 br. Exh s. Velbeauf Crakka Jack d. Kango Aston Martini

2nd. 35 S Stewart's TROUBADOUR MRS TIGGYWINKLE R/R wh. 16-May-2014 br. Exh s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Tzani Brier Rose (AI)

3rd. 36 Alwood Knls' ALWOOD SWEET N SOUR R/R wh. 25-May-2014 br. Exh s. Alwood Distraction d. Ch Alwood Suduction

 

Class 2a Minor Puppy Bitch

 

2nd. 37 J Schembri's ALPEBRAVERIE MON CHOUX R/S wh. 05-Feb-2014 br. Exh s. Alpebraverie Benedict d. Alpebraverie Poussin

1st.  38 Norman &  Mills' GRIFFONSBURG MISS GEORGIA R/S wh. 22-Feb-2014 br. I Mitchell s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Tzani Jacki Winter

 

 

Class 3a Puppy Bitch


1st.  39 M Ristuccia's CHAMLYN WALKING ON SUNSHINE R/S wh. 17-Oct-2013 br. L Chambers s. Nouveau Domingo (Imp NZ) d. Tuiwood My Little Angel (Imp NZ)

 

 

Class 4a Junior Bitch


1st.  40 Alwood Knls' ALWOOD MIRAGE R/R wh. 15-Sep-2013 br. Exh s. Gr Ch Alwood Counterfeit d. Nouveau Dominuet (Imp NZ)  

Class 5a Intermediate Bitch

 

3rd. 41 V & H van der Helm's RESAMELAD OLYMPIA B/S wh. 11-Jul-2012 br. Exh s. Ch Witchgriff Redmond d. Campionecani Isabella

Scr  42 F & L Pieterse's CH STATUESQUE TABITHA TATTLE TALE R/R wh. 16-Jan-2012 br. Exh s. Ch Applegarth Harry's Game At Stefton (UK) d. Statuesque Pumpkin Quiche

       43 H & B Whiteford's ALWOOD ENCHANTED LAW R/R wh. 25-Nov-2011 br. Alwood Kennels s. Ch Nouveau Discriminator (Imp NZ) d. Alwood False Evidence

2nd. 44Alwood Knls' TOITOI LADY N RED (IMP NZL) R/R wh. 27-Mar-2013 br. S Berkahn s. Toitoi Chew Bacca (NZL) d. NZ Ch Toitoi Up N Atem (NZL)

       45 Power and McIntyre's WITCHGRIFF RED POPPY R/R wh. 11-Nov-2011 br. Exh s. Ch Raweke Red Pepper d. Statuesque Lil Pumpkin Patch

       46 S Stewart's CH TROUBADOUR POISON IVY R/S wh. 28-Nov-2011 br. Exh s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Tzani Brier Rose (AI)

1st.  47 R & K Bell's CH TZANI RHODA DENDRON R/R wh. 05-Nov-2012 br. Norman & Mills s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Tzani Isadora Duncan

 

Class 9a State Bred Bitch

 

       48 Alwood Knls' ALWOOD SUPREME COURT R/S wh. 25-Nov-2011 br. Exh s. Ch/ NZ Ch Nouveau Discriminator (Imp. NZ) d. Alwood False Evidence

1st.  49 A & R Morse's CH ARMORGRIF PERSEPHONE R/R wh. 31-Oct-2012 br. Exh s. Ch Amorgrif Beelzebub d. Ch Amorgrif Kyla Aine

2nd  50 I Mitchell's CH GRIFFONSBURG MISS VIRGINIA R/R wh. 29-Sep-2012 br. Exh s. Ch Donzeata Royal Star (Imp UK) d. Ch Tzani Jackie Winter

3rd.  51 J Gauci's CH KOBIRED RUBI SLIPPAS R/R wh. 22-Dec-2010 br. Exh s. Ch Rosndae Tom Thumb d. Kango Rusty Ruby

 

Class 10a Australian Bred Bitch

 

1st.  52 R & W Baker's CH STATUESQUE CANT GET ENUFF RUFF R/S wh. 01-Jan-2011 br. F & L Pieterse s. Sup Ch Statuesque Mudgee Mud d. Raweke Nutmeg

Scr  53 V & H van der Helm's CAMPIONECANI ISABELLA B/R wh. 24-Oct-2009 br. C Jones s. Armorgrif Archimedes d. Armorgrif Cadhla Islene

Scr  54 I Mitchell's CH TZANI JACKI WINTER R/R wh. 17-Aug-2010 br. Norman & Mills s. Ch Shigriff Wyld About Harry d. Ch St John's Little Miss Sunshine (Imp USA)

2nd  55 Power and McIntyre's WITCHGRIFF MISS PEBBLES R/R wh. 02-Nov-2009 br. Exh s. Nouveau Demonumentum (Imp NZ) d. Ch Raweke Hollywoodmouse

 

Class 11a Open Bitch

 

Scr  56 F & L Pieterse's CH STATUESQUE BETSY BUTTONHOLE R/R wh. 23-Jul-2010 br. Exh s. Sup Ch Statuesque Pumper Nickel d. Raweke Lilly Lampshade

1st.  57 S Stewart's CH TZANI BRIER ROSE (AI) R/S wh. 17-Feb-2008 br. Norman & Mills s. Ch/ NZ Ch Raweke Hansel (Imp NZ) d. Ch /BlgCh / FrCh/ Ger Ch/ Lux Ch/ Ndl Ch/ Int Ch Leo Belgicus Grace Under Fire (Imp Ndl)

Scr 58 H & B Whiteford's CH ALWOOD RESISTING ARREST R/R wh. 02-Oct-2010 br. Alwood Kennels s. Ch Nouveau Discriminator (Imp NZ) d. Alwood Illegal Rally

 

Class 18a Open Neuter Bitch

 

3rd. 59 M Pyne's CH KANGO MARIE ANTOINETTE R/R wh. 25-Mar-2008 br. G Inifer s. Velbeuf Make It Mine d. Ch Kango Burgundy Bombshell

2nd. 60 Alwood Knls' CH ALWOOD HAPPY HOOKER R/R wh. 26-Dec-2009 br. Exh s. Laurenagh Redford d. Alwood It Takes Time

1st.  61 C Jones' CH ARMORGRIF CAERA R/S wh. 28-Nov-2004 br. A & R Morse s. Ch / NZ Ch Toitoi Smooth Talk d. Ch Armorgrif Nandia Tani


 

 

 


Contact Details

 

 President - Mrs Beth Canavan p[email protected]

Secretary -Mrs Robin Simpson [email protected]

0409 255 369

         Puppy enquiries - Beth Canavan [email protected]

03 5664 1275